Nespalte se, aneb jak se správně chránit před sluncem

Když jsme byli malí, tak nás rodiče před „vypuštěním do divočiny“ u vody vždy pořádně namazali. Dřív to bylo také mnohem jednodušší. Kdo sháněl krém na opalování, vybíral jedině jestli „šestku“, nebo „desítku“. V dnešní době si vybíráme nejen z několika desítek značek, ale také krémů, másel, olejů nebo opalovacích mlék a dokonce opalovacích vod. A kdo se v tom pak má vyznat. Připravili jsme pro Vás přehledný a stručný návod na všechny opalovací přípravky, které na trhu objevíte. Tak příjemné čtení.

Opalovací krémy

Nejtradičnější a nejznámější prostředek na opalování. V dobách, kdy nic jiného nebylo, sloužil k ochraně celého těla. Dnes už se díky složení a hutnosti používá hlavně na obličej, dekolt a krk. Opalovací krémy slouží k bezpečné ochraně kůže před spálením a bývají poměrně mastné a hutné. Pokud Vás trápí sušší pleť, tak je opalovací krém ideální ochrana před sluncem.

obr†zek 1

Pokud se chcete chránit, ale zároveň i trochu „chytit barvu“, můžete sáhnout například po opalovacím krému s arganovým olejem, který je voděodolný, chrání před spálením a prodlužuje efekt opálení. Najít ho můžete s faktory deset a dvacet.

Opalovací mléka

Opalovací mléka se v dnešní době těší velké oblibě a svým složením jsou skoro až opak krémů na opalování. Jsou lehčí, dobře se roztírají a používají se na celé tělo. Na trhu najdete spoustu druhů, kupříkladu omlazující, hydratační, vyživující i taková, co podporují hnědnutí kůže. Vybírejte podle konkrétních potřeb pleti a nezapomeňte si pročíst seznam ingrediencí.

Za zkoušku stojí určitě opalovací mléko s kokosovým olejem. K dostání je s faktorem deset, patnáct i dvacet a poskytuje ochranu před spálením celého těla. Díky účinkům kokosového oleje ulevíte pokožce a uchráníte ji předčasným stárnutím, které je způsobeno vlivem slunečního záření. Přídavek oleje také zabraňuje vysoušení a prodlužuje dobu účinnosti mléka.

Opalovací spreje

Opalovací spreje jsou oblíbené hlavně kvůli své jednoduchosti nanášení a rychlosti vstřebávání. Na druhou stranu rychleji ztrácí účinek a proto je potřeba nanést ho na pokožku v častějších intervalech. Nebojte se většího množství a pořádně rozetřete.

Opalovací másla

Opalovací másla jsou novou a zajímavou alternativou tradičních opalovacích výrobků. Oproti krémům jsou plné přírodních látek, které nezanášejí naši pokožku zbytečnými umělými látkami, dobře se roztírají a vstřebávají. Díky svému složení a mastnosti dobře promašťují pleť, nevysušují a ochraňují tak sušší kůži. Kvalitní opalovací máslo poznáte i díky příjemné a hlavně přírodní vůni přidaného ovoce nebo bylin.

obr†zek 2_1

Jaké složky nejčastěji obsahují opalovací másla?

 

  • Arganový olej
  • Kokosový olej
  • Betakaroten
  • Vitamín E

Mezi favority opalovacích másel patří opalovací máslo s kokosovým olejem. Snadno se roztírá, nevysouší pokožku a podporuje přirozené opálení. Velkou výhodou přírodního složení je, že jsou másla vhodná i pro děti od 3 let. Už jste zkusili opalovací máslo?

Opalovací oleje

Opalovací oleje mají jednoduché složení a nejvíce ze všech produktů Vám pomohou dosáhnout opálení. Promastí pokožku a velkou výhodou je jejich voděodolnost. Velkou nevýhodou bohužel je, že některé oleje neobsahují ochranu před UV zářením, proto je důležité si pořádně přečíst složení a vybrat ten s UV filtrem. Opalovací olej s arganovým olejem poskytuje potřebnou UV ochranu a zároveň napomáhá dosáhnout požadované barvy opálení.

Nezapomínejte se mazat

Díky zábavě u vody ztratí člověk lehce pojem čase i o tom, kdy se naposledy namazal nějakou ochranou. Přitom stačí i pár hodin k tomu, abychom se nepříjemně spálili a co hůř, způsobili si nějaké větší poškození pokožky ohrožující zdraví od slunečního záření. Pro dosažení odpovídající ochrany je třeba aplikovat krém, olej, nebo máslo v dostatečné míře na celé tělo. Pro dospělého člověka je to 36 gramů, tedy přibližně 6 čajových lžiček.

obr†zek 3

Alfou a omegou chráněného slunění je pak pravidelné a často opakované nanášení. Je nutné mít na paměti, že použití menšího než doporučeného množství výrazně snižuje ochranu. Při polovičním množství se ochranný účinek snižuje až o dvě třetiny. Tak se nezapomeňte pořádně namazat a hurá do vody.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení