Nespalte se, aneb jak se správně chránit před sluncem

Když jsme byli malí, tak nás rodiče před „vypuštěním do divočiny“ u vody vždy pořádně namazali. Dřív to bylo také mnohem jednodušší. Kdo sháněl krém na opalování, vybíral jedině jestli „šestku“, nebo „desítku“. V dnešní době si vybíráme nejen z několika desítek značek, ale také krémů, másel, olejů nebo opalovacích mlék a dokonce opalovacích vod. A kdo se v tom pak má vyznat. Připravili jsme pro Vás přehledný a stručný návod na všechny opalovací přípravky, které na trhu objevíte. Tak příjemné čtení.

Opalovací krémy

Nejtradičnější a nejznámější prostředek na opalování. V dobách, kdy nic jiného nebylo, sloužil k ochraně celého těla. Dnes už se díky složení a hutnosti používá hlavně na obličej, dekolt a krk. Opalovací krémy slouží k bezpečné ochraně kůže před spálením a bývají poměrně mastné a hutné. Pokud Vás trápí sušší pleť, tak je opalovací krém ideální ochrana před sluncem.

obr†zek 1

Pokud se chcete chránit, ale zároveň i trochu „chytit barvu“, můžete sáhnout například po opalovacím krému s arganovým olejem, který je voděodolný, chrání před spálením a prodlužuje efekt opálení. Najít ho můžete s faktory deset a dvacet.

Opalovací mléka

Opalovací mléka se v dnešní době těší velké oblibě a svým složením jsou skoro až opak krémů na opalování. Jsou lehčí, dobře se roztírají a používají se na celé tělo. Na trhu najdete spoustu druhů, kupříkladu omlazující, hydratační, vyživující i taková, co podporují hnědnutí kůže. Vybírejte podle konkrétních potřeb pleti a nezapomeňte si pročíst seznam ingrediencí.

Za zkoušku stojí určitě opalovací mléko s kokosovým olejem. K dostání je s faktorem deset, patnáct i dvacet a poskytuje ochranu před spálením celého těla. Díky účinkům kokosového oleje ulevíte pokožce a uchráníte ji předčasným stárnutím, které je způsobeno vlivem slunečního záření. Přídavek oleje také zabraňuje vysoušení a prodlužuje dobu účinnosti mléka.

Opalovací spreje

Opalovací spreje jsou oblíbené hlavně kvůli své jednoduchosti nanášení a rychlosti vstřebávání. Na druhou stranu rychleji ztrácí účinek a proto je potřeba nanést ho na pokožku v častějších intervalech. Nebojte se většího množství a pořádně rozetřete.

Opalovací másla

Opalovací másla jsou novou a zajímavou alternativou tradičních opalovacích výrobků. Oproti krémům jsou plné přírodních látek, které nezanášejí naši pokožku zbytečnými umělými látkami, dobře se roztírají a vstřebávají. Díky svému složení a mastnosti dobře promašťují pleť, nevysušují a ochraňují tak sušší kůži. Kvalitní opalovací máslo poznáte i díky příjemné a hlavně přírodní vůni přidaného ovoce nebo bylin.

obr†zek 2_1

Jaké složky nejčastěji obsahují opalovací másla?

 

  • Arganový olej
  • Kokosový olej
  • Betakaroten
  • Vitamín E

Mezi favority opalovacích másel patří opalovací máslo s kokosovým olejem. Snadno se roztírá, nevysouší pokožku a podporuje přirozené opálení. Velkou výhodou přírodního složení je, že jsou másla vhodná i pro děti od 3 let. Už jste zkusili opalovací máslo?

Opalovací oleje

Opalovací oleje mají jednoduché složení a nejvíce ze všech produktů Vám pomohou dosáhnout opálení. Promastí pokožku a velkou výhodou je jejich voděodolnost. Velkou nevýhodou bohužel je, že některé oleje neobsahují ochranu před UV zářením, proto je důležité si pořádně přečíst složení a vybrat ten s UV filtrem. Opalovací olej s arganovým olejem poskytuje potřebnou UV ochranu a zároveň napomáhá dosáhnout požadované barvy opálení.

Nezapomínejte se mazat

Díky zábavě u vody ztratí člověk lehce pojem čase i o tom, kdy se naposledy namazal nějakou ochranou. Přitom stačí i pár hodin k tomu, abychom se nepříjemně spálili a co hůř, způsobili si nějaké větší poškození pokožky ohrožující zdraví od slunečního záření. Pro dosažení odpovídající ochrany je třeba aplikovat krém, olej, nebo máslo v dostatečné míře na celé tělo. Pro dospělého člověka je to 36 gramů, tedy přibližně 6 čajových lžiček.

obr†zek 3

Alfou a omegou chráněného slunění je pak pravidelné a často opakované nanášení. Je nutné mít na paměti, že použití menšího než doporučeného množství výrazně snižuje ochranu. Při polovičním množství se ochranný účinek snižuje až o dvě třetiny. Tak se nezapomeňte pořádně namazat a hurá do vody.