Látky v kosmetice, kterým se vyhněte obloukem

V dnešní době se používá kosmetika několikrát denně. A netýká se to jen žen. I muži mají své přípravky na pleť, vlasy nebo například kosmetické produkty k holení. Každý den na svoji pokožku aplikujeme několik kosmetických přípravků a jen těžko si už dokážeme představit, že bychom vyšli ven nenalíčení nebo upravení make-upem. Zajímali jste se ale někdy o to, co takový kosmetický produkt obsahuje a jaké je jeho složení? Některé látky našemu tělu totiž mohou spíše uškodit než prospět. A některým bychom se měli okamžitě obloukem vyhnout.

Tohle do kosmetiky nepatří

Výrobci často přidávají do kosmetických produktů toxická barviva či konzervační látky, které sice výrobkům zajistí nízkou cenu a dobrou prodejnost, ale mohou mít nedozírné následky pro toho, kdo se je rozhodne dlouhodobě používat.

latky-ktere-do-kosmetiky-nepatri1

Některé vědecké výzkumy už odhalily spojitost mezi používáním nevhodných chemikálií a některými nemocemi jako jsou například alergie, astma, cukrovka, ale i rakovina nebo neplodnost. A jaké látky to jsou?

  • Ftaláty

Ftaláty najdeme v kosmetice, šampónech nebo například v parfémech. Objevit ale můžete také v některých hračkách či textiliích. V kosmetice se používají pro zvýraznění vůně, jako rozpouštědla nebo k denaturalizaci alkoholu. Pro naše zdraví ale mohou mít fatální účinky. Ftaláty totiž obsahují toxiny, které negativně působí na reprodukční ústrojí, poškozují hormonální systém a také jsou nevhodné pro malé děti. Dále ohrožují funkci ledvin a jater a napomáhají vzniku alergií a astmatu. Dost drahá cena za zvýraznění vůně parfému.

  • Xylenové pižmo

Xylenové pižmo je syntetické pižmo, které se ukládá v organismu a je velmi obtížné se ho zbavit. V těle se chová jako „zlý“ hormon a může negativně ovlivnit reprodukci. Používá se jako aromatická látka v kosmetice, ale najdeme ho i v čistících prostředcích, textilních změkčovadlech a v osvěžovačích vzduchu.

  • MDGN – Methyldibromo Glutaronitril

Jedná se o konzervační látku, která se nachází hlavně v kosmetice, ale najdeme ji i v barvách, lepidlech či leštidlech. Je to jedna z nejpoužívanějších konzervačních látek, neboť  výrobek chrání před bakteriemi, plísněmi a kvasinkami a tak prodlužuje jeho životnost.

latky-ktere-do-kosmetiky-nepatri2

Setkáme se s ní v krémech, čistících pleťových mlécích, opalovacích přípravcích i sprchových gelech. Nicméně MDGN je při vnitřním požití jedovatý, může způsobit hodně špatné trvalé následky, pokud se dostane do očí a často způsobuje dermatitidu – zápal kůže spojený se svěděním kůže a otoky. Od 6.9.2005 se tak výrobky, které obsahují MDGN, prodávat po celém území ČR.

  • Alkohol

S alkoholem se setkáváme běžně v nápojích, ale věděli jste, že to je běžná látka, kterou najdeme také v medicíně či kosmetice? Využívá se jako dezinfekce, což se ještě řadí mezi pozitivní použití. Každopádně bylo prokázáno, že ústní vody, které obsahují více než 25 procent alkoholu mohou způsobovat rakovinu dutiny ústní, jazyka a jícnu. Proto si vždy zkontrolujte složení a poměr obsažených látek i u takové běžné věci, jako je ústní voda.

  • Hliník

O škodlivosti hliníkového nádobí už toho bylo napsáno hodně, málokdo však ví, že se tento kovový prvek používá i v kosmetice a medicíně jako součást antiperspirantů, antacidů (léky stimulující obtíže trávicího ústrojí) a dezinfekčních látek. Mezi negativní důsledky zanesení organismu hliníkovými „usazeninami“ patří poškození nervového systému a Alzheimerova choroba.

  • Freony

Stále více se při výrobě kosmetiky opouští od používání freonů jako hnacích plynů ve sprejích. Důvodem je jejich negativní vliv na životní prostředí, neboť ničí ozónovou vrstvu a tím zvyšují pronikání UV záření na zemský povrch, čímž nepřímo ovlivňují rozvoj rakoviny kůže a poškození očí. Při přímém působení na člověka nejsou zvlášť toxické, v některých případech však mohou dráždit dýchací cesty, oči a kůži.

  • Formaldehyd

Jde o karcinogenní bezbarvý plyn s dráždivými účinky. V kombinaci s vodou slouží jako dezinfekce nebo konzervační prostředek. Bývá obsažen v kosmetických výrobcích a často se používá k péči o nehty. Formaldehyd prokazatelně vyvolává citlivost, a irituje pokožku, bohužel je ale nemožné se mu v běžném životě vyhnout, neboť je, byť v malém množství, součástí mnoha výrobků.

latky-ktere-do-kosmetiky-nepatri3

Pokud Vás to tak trochu vyděsilo a hned jste běželi zkontrolovat své kosmetické produkty, tak nebojte. Většina kosmetiky se škodlivým látkám vyhýbá. Na druhou stranu nechat pleť dýchat a občas vyrazit ven bez make-upu a všeho toho povyku okolo taky není na škodu.

Vyzkoušejte naše BIO produkty bez nežádoucích látek. Prohlédnout si je můžete zde: BIO produkty