Kyselina hyaluronová - kyselina, kterou byste měli znát

Kyselina hyaluronová je pro naše tělo důležitější, než by se na první mohlo zdát a má mnoho výhod především v oblasti péče o pleť. Nejen že se sama přirozeně nachází v těle, převážně v chrupavkách a kloubech, kde je důležitou složkou, ale také přímo v kůži, kde se neustále stará o opravy tkání, zajišťuje vlhkost a udržuje naši pleť pružnou a svěží. Je to jedna z nejzajímavějších a hojně užívaných složek v přípravcích na pleť, krémech, nebo výživových doplňcích. Podívali jsme se na kyselinou hyaluronovou blíže v našem článku.

Zdroj síly a pohybu

Kyselina hyaluronová je glykosaminoglykan, což srozumitelně znamená, že patří mezi polysacharidy, které jsou velmi důležitou složkou pojivové tkáně. Kyselinu hyaluronovou také najdete v samostatných buňkách a kůži, kde plní mnoho důležitých úkolů a její přítomnost ovlivňuje náš celkový vzhled.

obr†zek 1

Průměrně naše tělo může obsahovat přibližně až 15 gramů hyaluronanu, ze kterého se denně přemění jedna třetina. Jedna z nejdůležitějších funkcí kyseliny hyaluronové je její vliv na klouby, především na kloubní chrupavky. Zajišťuje její odolnost, podporuje sílu kloubů a brojí proti osteoartróze.

Kde všude najdete kyselinu hyaluronovou v přírodě?

  • Sója

Vzhledem k její tendenci zvyšovat hladinu estrogenu v těle, což zvyšuje množství kyseliny hyaluronové, je sója skvělou rostlinou.

  • Hořčík

Hořčík je nezbytný pro syntézu kyseliny hyaluronové. Nedostatek hořčíku ve stravě může být součástí příčiny nízké hladiny kyseliny hyaluronové. K dispozici je také mnoho druhů ovoce bohatého na magnézium: jablka, banány, jahody, rajčata, avokádo, ananas, pomeranče, papája, melouny, broskve a hrušky.

  • Zinek

Nízká hladina kyseliny hyaluronové byla zjištěna také u jedinců s nízkou hladinou zinku. Zinek se používá při různých tělesných procesech. Obvykle se spojuje s potravinami bohatými na bílkoviny, jako je hovězí, jehněčí, vepřové nebo kuřecí maso, ale existuje i několik nemasitých možností jako semínka, či brambory.

Výhody kyseliny hyaluronové v péči o pleť

Kyselinu hyaluronovou najdeme v kůži jako jednu z hlavních složek. Podílí se na opravách tkáně a lokálně aplikovaná posiluje pružnost a hydratuje pokožku. Hojně využívaná jsou například hydratační a zpevňující mléka, která mají vyhlazující efekt, zpevňují rizikové partie těla a pomocí kyseliny hyaluronové bojují proti tukovým polštářkům. Pleťová séra naopak Vaši pokožku v oblasti obličeje zjemní, vyplní vrásky a dodají pleti potřebnou vláhu, jelikož kyselina hyaluronová dobře váže a drží vodu v těle. Díky tomu je považována za skvělého spojence v boji proti rychlému stárnutí pleti.

obr†zek 2

Jak stárneme, vlhkost kůže se může značně snížit, což vytváří zestárlý vzhled pokožky, protože ztrácí svoji elasticitu. Proto výrobky s kyselinou hyaluronovou mohou hrát klíčovou roli ve zdraví kůže díky své unikátní schopnosti zadržet vlhkost (1000 ml vody na gram kyseliny hyaluronové). Kyselina hyaluronová je také "inteligentní živina", protože může přizpůsobit svou intenzitu absorpce vlhkosti na základě okolní vlhkosti - v závislosti na ročním období a klimatu. Správnou péči o pleť si můžete dopřát každý den s odličovacím pleťovým mlékem, které šetrně odstraňuje make-up po dlouhém dni, zbaví pleť všem nečistot a hydratuje unavenou pokožku.

Výhody kyseliny hyaluronové a UVB ochrana proti slunci

Jedním z nejvíce prvků poškozujícím kůži jsou UVB paprsky ze slunce. Kyselina hyaluronová také chrání pokožku před UVB, které mohou způsobit pigmentové skvrny způsobené sluncem.

Výhody kyseliny hyaluronové podávané orálně ve formě doplňku výživy

Na základě poznatků o funkci kyseliny hyaluronové a mechanismů (a rostoucího výzkumu), to vypadá tak, že kyselina hyaluronová zůstane jednou z nejvzrušujících a nejzajímavějších živin v přírodní péči o pleť v dohledné budoucnosti. U jedinců s nedostatečným množstvím kyseliny hyaluronové může dojít k problémům s osteoartrózou, odloučení sítnice, špatnému hojení ran, vráskám, fibromyalgii, glaukomu nebo problémům se srdečními chlopněmi. Kyselina hyaluronová se nachází zejména ve zvířatech, přestože existují různé nemáš potraviny, které vám mohou pomoci zvýšit její obsah a její produkci v těle.

Naše produkty s kyselinou hyaluronovou: